Czym jest miażdżyca? Kilka słów o przyczynach i objawach choroby

miażdzyca

Miażdżyca to, obok żylaków, jedna z najczęstszych oraz najpoważniejszych chorób naczyniowych nóg. Nieleczona może prowadzić do poważnych powikłań, w tym udaru mózgu, zawału serca, a także niedokrwienia kończyn dolnych, które może zakończyć się amputacją. Dlatego też tak istotne jest wczesne wykrycie oraz odpowiednie leczenie miażdżycy. Niestety, nie jest to łatwe, ponieważ miażdżyca zaczyna się rozwijać jeszcze w latach młodzieńczych, a jej początkowe objawy bardzo łatwo przeoczyć.

Czy to już miażdżyca? Objawy choroby

Miażdżyca, zwana również arteriosklerozą, jest schorzeniem polegającym na zwężeniu się światła tętnic, czego przyczyną jest blaszka miażdżycowa, która powstaje poprzez osadzanie się na ścianach tętnic cholesterolu. Pojawienie się blaszki miażdżycowej prowadzi do ograniczenia przepływu krwi, który może stać się przyczyną niedotlenienia kończyn dolnych. W przypadku jeśli blaszka miażdżycowa pęknie (a o to wcale nie jest tak trudno), może dojść do pojawienia się zakrzepu, który odcina przepływ krwi, co może doprowadzić nawet do martwicy kończyny.

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, miażdżyca przez wiele lat może rozwijać się praktycznie niezauważona. Dolegliwości związane z tym schorzeniem zazwyczaj są ignorowane. Stają się odczuwalne dopiero w momencie, kiedy nasz organizm zmaga się z zaawansowanym zapaleniem. Na co zatem warto zwrócić uwagę, aby odpowiednio wcześnie rozpoznać tę przypadłość?

Zdarza Ci się, że podczas nawet krótkotrwałego wysiłku fizycznego bolą Cię łydki albo uda, a dokuczający ból ustępuje w momencie, w którym odpoczywasz? Może to być jeden z objawów miażdżycy, spowodowany zwiększonym wytwarzaniem kwasu mlekowego, co jest jednym z symptomów niedotlenienia kończyny. Oprócz tego osoby zmagające się z miażdżycą bardzo często skarżą się na drętwienia palców, oziębienia skóry, a także zmiany na paznokciach. Przy miażdżycy dość charakterystycznym objawem jest bladość skóry oraz powolny zanik mięśni oraz owłosienia na dolnych kończynach.

W przypadku zauważenia któregoś z wyżej wymienionych objawów powinniśmy bezzwłocznie zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, który skieruje nas do chirurga naczyniowego. Pamiętajmy o tym, żeby nie lekceważyć objawów miażdżycy, ponieważ mogą one nieść za sobą poważne konsekwencje, które mogą być bardzo groźne dla naszego zdrowia lub nawet życia.