Uważaj na swoje nogi! Problemy z żylakami

Usuwanie żylaków

Problem żylaków staje się coraz bardziej powszedniejszy, zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn (choć to właśnie kobiety częściej walczą z tą przypadłością). W ostatnim czasie na żylaki skarżą się nie tylko osoby starsze, ale także coraz więcej młodych osób. Pamiętajmy jednak o tym, że nieestetycznie wyglądające, niebieskawe żylaki nie jest wyłącznie kwestią estetyczną, ale przede wszystkim objawem poważnego schorzenia, które nieleczone może zagrozić naszemu życiu  

Przyczyny powstawania żylaków

Przyczyną powstawania żylaków jest uszkodzenie znajdujących się w naszych żyłach zastawek, które odpowiadają za prawidłowy przepływ krwi w naszym organizmie, zapobiegając jej cofaniu się oraz zapewniając prawidłowe tempo jej przepływu. W momencie, kiedy zastawka zostaje uszkodzona, krew zaczyna się cofać, co prowadzi do trwałego poszerzenia się żył.

Występowanie żylaków zależy od wielu czynników, w tym m.in. od uwarunkowań genetycznych. Jednak nie zapominajmy o tym, że na pojawienie się żylaków pracujemy również my sami. W wielu przypadkach powstawanie żylaków zależy w dużej mierze od prowadzonego przez nas trybu życia. Siedzący lub stojący tryb życia oraz zbyt mało aktywności fizycznej to najprostsza droga do tego, aby nabawić się żylaków, ponieważ jest to najprostszy sposób do zaburzenia prawidłowej pracy mięśni kurczących naczyń, które odpowiadają za pompowanie krwi.

Również sposób naszego odżywiania ma znaczący wpływ na powstawanie żylaków. Zbyt tłusta dieta może prowadzić do zgromadzenia w naszym organizmie nadmiernych pokładów tkanki tłuszczowej, która utrudnia właściwy przepływ krwi.

Palisz papierosy? To także może być jedna z przyczyn pojawienia się żylaków. Powodem tego jest działanie nikotyny, jaka prowadzi do zwężenia oraz zwapnienia ścian żył, co może powodować tworzenie się zakrzepów, które przyczyniają się do powstawania żylaków.

Powyżej wymieniliśmy kilka przyczyn powstawania żylaków. Oczywiście dzisiejsza medycyna pozwala na wykonanie zabiegów usuwania żylaków, dzięki którym skutecznie pozbędziemy się tego nieestetycznego problemów. Pamiętajmy jednak o tym, że „lepiej zapobiegać niż leczyć”, dlatego też zadbajmy o dobre zdrowie naszych nóg.