żylaki powstawanie

Dlaczego powstają żylaki? Poznaj główne przyczyny

Dodano 08.07.2019, Kategoria: Blog, Tagi:

Żylaki kończyn dolnych negatywnie wpływają na wygląd nóg, ale problemy nie ograniczają się wyłącznie do względów estetycznych. Powstają na skutek poważnych chorób układu krwionośnego, czyli niewydolności żylnej, dlatego też w przypadku pojawienia się objawów niezbędne jest podjęcie stosownego leczenia żylaków.

W tym artykule przedstawimy, jakie główne czynniki wpływają na powstawanie żylaków kończyn dolnych.

Kto najbardziej narażony jest na występowanie żylaków na nogach?

Na powstawanie żylaków kończyn dolnych najbardziej narażone są osoby, które wykazują skłonność genetyczną do tego typu schorzeń. Oczywiście na to pacjent nie ma wpływu, jednak wiedząc, że żyjemy z pewnym obciążeniem dziedzicznym, możemy skutecznie przeciwdziałać rozwijaniu się choroby. Kluczowe jest oczywiście wyeliminowanie głównych przyczyn powstawania żylaków oraz zwracanie uwagi na pojawianie się pierwszych objawów. Szczególnie kobiety, które częściej skarżą się na żylaki niż mężczyźni, a także osoby w podeszłym wieku powinny zgłosić się do specjalisty, gdy tylko pojawią się jakiekolwiek niepokojące symptomy świadczące o niewydolności żylnej.

Na powstawanie żylaków bardzo duży wpływ ma styl naszego życia. Jest wiele czynników cywilizacyjnych, które bardzo często odciskają większe piętno na naszym zdrowiu niż uwarunkowania genetyczne. Szczególnie niekorzystny jest siedzący tryb życia, praca w pozycji stojącej lub siedzącej, a także nadwaga czy palenie papierosów. Do innych przyczyn występowania żylaków kończyn dolnych zaliczamy także złe nawyki żywieniowe, płaskostopie lub inne wady postawy, przebyte kuracje hormonalne czy wysoki wzrost. Do czynników sprzyjających rozwojowi choroby zaliczana jest także ciąża i poród.

Skuteczne metody leczenia żylaków

Gabinet chirurgii naczyniowej we Wrocławiu Krefft Clinic to innowacyjna placówka o profilu chirurgicznym. Zapewniamy nowoczesne metody chirurgicznego leczenia żylaków, takie jak laserowe usuwanie żylaków (metoda EVLT) czy operacje z użyciem fal radiowych (metoda Celon). Wykonujemy również badania przepływów naczyniowych (badania dopplerowskie) oraz zabiegi teleangiektazji (skleroterapia – zamykanie pajączków).