żylaki

Kto jest najbardziej narażony na żylaki kończyn dolnych?

Dodano 10.10.2019, Kategoria: Blog, Tagi:

Żylaki kończyn dolnych to problem, z którym boryka się wiele osób. W większości są to kobiety, które są bardziej narażone na tę dolegliwość, chociaż u mężczyzn również może wystąpić nadmierne poszerzenie żył na łydkach i udach. Bardzo często traktowane są wyłącznie jako kłopot natury estetycznej, chociaż tak naprawdę jest to schorzenie zdrowotne, które wymaga odpowiedniego leczenia. Pojawienie się żylaków na nogach stanowi jeden z najważniejszych objawów przewlekłej choroby żylnej oraz dysfunkcji w zakresie układu krążeniowego.

Przewlekła niewydolność żylna najczęściej diagnozowana jest u osób w wieku od 30 do 70 lat, ale może mieć różny przebieg. W związku z tym u jednych pacjentów występują nieznaczne objawy, a u innych niezbędna jest nawet ingerencja chirurgiczna lub operacja laserowa żylaków. Występowanie żylaków najczęściej kojarzone jest z uwarunkowaniami genetycznymi, na które nie mamy wpływu. Jednak przyczyn tego problemu jest znacznie więcej i w znacznym stopniu są one związane z prowadzonym stylem życia.

Główne przyczyny żylaków kończyn dolnych

Jak już zostało wspomniane, uwarunkowania genetyczne mają bardzo istotny wpływ na rozwój żylaków kończyn dolnych. Związane jest to z pewnym wrodzonym defektem tkanki łącznej, która w niektórych przypadkach może być mniej sprężysta i odporna na rozciąganie. To z kolei przekłada się na obniżenie jej wydolności i wytrzymałości. Uwarunkowania genetyczne odgrywają więc istotną, chociaż nie jedyną rolę.

Oprócz tego możemy wyróżnić szereg innych czynników, które mogą sprzyjać powstawaniu żylaków. Oczywiście trzeba pamiętać, że one same nie stanowią przyczyny bezpośredniej, jednak mogą zwiększać ryzyko występowania schorzenia u osób, które mają już do niej pewne skłonności.

  • Płeć. Większość przeprowadzonych badań wskazuje, że kobiety są zdecydowanie bardziej narażone na problemy z żylakami niż mężczyźni. Jednocześnie zwykle to panie zgłaszają się do lekarza częściej niż panowie i znacznie wcześniej, co znacznie zwiększa szanse na pozytywne wyleczenie choroby.
  • Siedząca lub stojąca praca. Okazuje się, że specyfika wykonywanej pracy może mieć niebagatelne znaczenie dla rozwoju żylaków. Ryzyko zwiększa się wraz ze stażem pracy. Dotyczy to oczywiście pracy stojącej i siedzącej. Dodatkowo niekorzystny wpływ może mieć również środowisko pracy, a więc np. przebywanie w wysokiej temperaturze, dźwiganie ciężarów itp.
  • Otyłość i nadwaga. Nadmierna masa ciała staje się obecnie coraz częstszą przyczyną rozwoju przewlekłej niewydolności żylnej.
  • Ciąża. Niestety również ciąża (a przede wszystkim liczne ciąże) mogą stanowić czynnik sprzyjający rozwojowi żylaków kończyn dolnych u kobiet ze skłonnościami do tego schorzenia.
  • Noszenie butów na wysokich obcasach oraz skarpet uciskowych (mocno opinających łydkę).
  • Zaburzenia statyki stopy.