żylaki

Laserowe usuwanie żylaków – nowoczesna metoda EVLT

Dodano 03.06.2019, Kategoria: Blog, Tagi:

Z żylakami boryka się wiele osób, w tym zarówno kobiet (częściej), jak i mężczyzn. Jest to problem nie tylko natury estetycznej, ale przede wszystkim zdrowotnej. Żylaki powstają jako konsekwencja zaburzeń przepływu krwi i mogą sprzyjać powstawaniu zakrzepów. Bardzo groźne jest zakrzepowe zapalenie żył, które może skutkować nawet zator tętnicy płucnej. Co więcej, pacjenci z żylakami są narażeni na zapalenia tkanki podskórnej, rozwój owrzodzeń, obrzęki, drętwienie i uczucie ciężkości nóg, kurcze i bóle łydek. Nawet niewielki uraz może spowodować groźne pęknięcie żylaka. Schorzenie to należy leczyć, a jednym z chętnie wybieranych obecnie sposobów jest terapia laserowa. Na szczególną uwagę zasługuje laserowe usuwanie żylaków nowoczesną metodą EVLT. W tym artykule wyjaśnimy, na czym ona polega i dlaczego warto się na nią zdecydować.

Jak przebiega laserowe usuwanie żylaków metodą EVLT?

Przede wszystkim lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem, a następnie precyzyjnie zaznacza na skórze najważniejsze punkty, które wyznaczają przebieg głównych pni żylnych i miejsc wprowadzenia włókna laserowego. Bezpośrednio przed zabiegiem podawane jest też znieczulenie miejscowe. Kolejny etap to proces wprowadzenia lasera pod żyły pod stałą kontrolą aparatu USG. Wraz z wycofywaniem się lasera, zamykane są niewydolne naczynia. Po zabiegu na nogę pacjenta zakładany jest opatrunek uciskowy.

Jakie są zalety usuwania żylaków metodą EVLT?

Laserowe usuwanie żylaków metodą EVLT to zdecydowanie mniej inwazyjna metoda leczenia niż standardowe zabiegi chirurgiczne. Nie jest to jedyna zaleta EVLT. Kluczowe znaczenie ma komfort pacjenta, który podczas tego stosunkowo prostego zabiegu nie odczuwa zbytniego dyskomfortu czy bólu. Co więcej, terapia laserem jest krótka i nie ma konieczności hospitalizacji pacjenta. Nie ma też żadnych nacięć na skórze, a więc zredukowane jest ryzyko występowania blizn pooperacyjnych. Okres rekonwalescencji jest bardzo krótki, a ryzyko wystąpienia powikłań bardzo małe. Zabieg wymaga zastosowania jedynie znieczulenia miejscowego.