pajączki

Skleroterapia laserowa pajączków – specyfika i zalety zabiegu

Dodano 01.08.2019, Kategoria: Blog, Tagi:

Pajączki naczyniowe, czyli teleangiektazje, to poszerzone najdrobniejsze żyły śródskórne o czerwonym zabarwieniu i średnicy od 0,1 mm do 0,4 mm. Stanowią stosunkowo często występujący problem zdrowotny i kosmetyczny, szczególnie u kobiet. Są najczęstszą formą zaburzeń krążenia żylnego. U kobiet najczęściej mają związek z działaniem estrogenu, który wykazuje właściwości rozluźniające na mięśnie naczyń, co prowadzi do ich rozszerzania.

Obecnie możliwe jest skuteczne, a jednocześnie mało inwazyjne leczenie teleangiektazji. Jedną z metod terapeutycznych jest skleroterapia laserowa pajączków.

Dlaczego pojawiają się “pajączki”?

Bezpośrednią przyczyną powstawania pajączków są zaburzania prawidłowego krążenia krwi. W praktyce jednak zaburzenia te najczęściej nie są wywoływane i nasilane przez jeden czynnik, zwykle mamy do czynienia z wieloma przyczynami, które mogą prowadzić do pajączków.

  • Przyczyny samoistne wynikają z predyspozycji genetycznych oraz pewnych zespołów wrodzonych. Wpływają też na rozwój teleangiektazji u kobiet w ciąży i osób starszych.
  • Na rozwój teleangiektazji mogą wpływać też pewne niekorzystne zachowania oraz styl życia, w tym m.in. mała aktywność fizyczna, długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej, długotrwały nacisk na naczynia wynikający z nieodpowiedniego stroju, stosowanie antykoncepcji hormonalnej, eksponowanie ciała na promienie słoneczne, otyłość, okres ciąży.
  • Teleangiektazje mogą też pojawiać się przy chorobach takich jak: niewydolność żylna, marskość wątroby, trądzik różowaty, toczeń rumieniowaty układowy, twardzina układowa, zapalenie skórno-mięśniowe.

Skleroterapia laserowa pajączków – na czym polega zabieg?

Zabieg skleroterapii polega na obliteracji poszerzonych naczyń przy pomocy zastrzyków. Bezpośrednio do zmienionego chorobowo naczynia podawana jest substancja obliterująca, która powoduje jego zamknięcie.

Skleroterapia zapewnia dobre efekty estetyczne w przypadku zamykania pajączków i teleangiektazji. Może być ona również doskonałym uzupełnieniem zabiegów metodą EVLT lub RF, dzięki czemu osiąga się jeszcze lepsze efekty estetyczne.