żylaki po ciąży

Żylaki u kobiet w ciąży – dlaczego się pojawiają?

Dodano 12.03.2019, Kategoria: Blog, Tagi:

Żylaki najczęściej kojarzą nam się ze schorzeniem osób starszych oraz tych, które mają pracę przede wszystkim stojącą albo siedzącą i związaną z małą ilością ruchu. Jednak problemy związane z tą chorobą pojawiają się również u dużej liczby kobiet będących w ciąży – szacuje się, że dolegliwość ta może dotyczyć nawet 40% z nich. Nagle wzdłuż linii żył, na przykład na łydkach, pojawiają się zgrubienia o sinym zabarwieniu, które nie tylko szpecą nogi, ale również dają objawy w postaci bólu i swędzenia. Zgrubienia te to poszerzone żyły, w których zalega krew mająca trudności z odpowiednio szybkim przepływem w stronę serca. Dlaczego jednak ciąża jest czynnikiem sprzyjającym powstawaniu tego schorzenia żylnego?

Przyczyny powstawania żylaków

Żylaki powstają wtedy, gdy żyły transportujące krew obwodową w stronę serca stają się niewydolne. Chodzi tu przede wszystkim o działanie znajdujących się wewnątrz nich zastawek, które zapobiegają cofaniu się płynącej krwi. Gdy nie działają one prawidłowo, krew zaczyna spływać do splotów żylnych znajdujących się w dolnych partiach ciała i tworzy tam poszerzenia, które stają się widoczne w postaci żylaków.

W czasie ciąży zmienia się równowaga hormonalna u kobiety i w wyniku wzmożonego działania progesteronu następuje rozluźnienie mięśni oraz zmniejsza się napięcie naczyń żylnych, dlatego stają się one bardziej podatne na rozszerzanie. Inną przyczyną jest także znaczne zwiększenie przepływu krwi w czasie ciąży, co powoduje rozszerzanie się żył i problemy z odpowiednim zamykaniem zastawek. W konsekwencji krew zaczyna płynąć wstecznie, to znaczy zamiast kierować się do serca, wraca do kończyn dolnych i poszerza znajdujące się w nich żyły.

Część żylaków pojawiających się w czasie ciąży po urodzeniu dziecka zmniejsza się lub ginie samoistnie, jeśli jednak po kilku miesiącach od porodu nadal obserwujemy je na swoim ciele, warto udać się na wizytę do chirurga naczyniowego, który dokładnie się im przyjrzy i podejmie decyzję, w jaki sposób zająć się ich leczeniem, aby całkowicie usunąć szpecące poszerzenia żylne.